PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
V polovině devadesátých let byli nejlepším vývozním artiklem bohaté polské metalové scény jednoznačně VADER. Způsobila to hlavně přelomová deska „De Profundis“, která nastartovala hvězdnou kariéru Petra a spol. až do dnešní, z mého pohledu již velmi rutinní a nepříliš vzrušující podoby, obnášející silnou fanouškovskou základnu a dlouhodobý kontrakt s německým vydavatelstvím Metal Blade.
Tohle všechno samozřejmě kapele přeji, protože za tím vším je tvrdá dřina a spousta kvalitní muziky. Z mého pohledu se jí největší množství nachází právě na této smrtící kolekci. Ruku v ruce s vynikající a veskrze výmluvnou obálkou jsou VADER na „De Profundis“ nekompromisní metalovou úderkou zařazující se do tandemu nezapomenutelných a elitních metalových spolků. Čím se jim však podařilo vysloužit si takovouto spršku superlativů? Tak v první řadě je to strhující tempo nasazené hned první skladbou „Silent Empire“, ze kterého kapela pranic nesleví ani v průběhu dalších osmi kompozic. Téměř neexistující pauzy mezi skladbami nedávají nejmenší šanci na oddech. „De Profundis“ vás svým nesmlouvavě brutální feelingem zcela pohltí a doslova vyplivne až v jeho samém závěru.
Inspirace klasiky thrashové řezničiny je více než zřejmá a myslím, že pánové King a Hanneman, pokud tohle album slyšeli, museli mít určitě radost. Některé riffy, kvílivá a zdánlivě zmatečná sóla a rytmické postupy až příliš nápadně připomínají SLAYER, což ovšem v tomto případě není nikterak na škodu, protože VADER, ač velmi silně inspirovaní, dokázali se zapůjčeným studijním materiálem naložit po svém. To obnáší brutálnější zvuk a výraznou infiltraci death metalu, což platí i o Peterově vokálu, zběsilejší tempa a oproti thrashovým nestorům vůbec celkově mnohem údernější provedení jejich muziky. Pochopitelně na tomto faktu má zásluhu i výtečná produkce, které se ani z dnešního pohledu nedá absolutně nic vytknout. Hlavně Docentova bicí – mimochodem na této desce se skutečně překonává a chrlí jedno nelidské tempo za druhým – znějí jako přesná a smrtící dávka ze samopalu. Mám-li se pokusit o něco takového, jako je vyzvednutí některé ze skladeb, tak můj největší favorit je jednoznačně šestka „Revolt“ s geniálním přímočarým riffem a absolutně devastující rytmikou.
Nestárnoucí thrash/deathový klenot a pro mě osobně jedna z nejlepších metalových desek. Vždy mě dokáže strhnout a upoutat a vždy zcela propadám jejímu kouzlu. Energie a zápal, s jakou se do její tvorby VADER vrhli, se už, přestože kapela stvořila i další výtečné desky, těmto Polákům překonat nepodařilo.
PS: Tuto recenzi bych rád věnoval památce dlouholetého bicmena VADER Krzysztofa "Doc" Raczkowského, který nás loni v srpnu tak nečekaně a předčasně opustil.
Thrash/deathová klasika. Výtečné skloubení thrashové divokosti a deathové brutality do maximálně organického a válcujícího celku. "De Profundis" má obrovskou moc i po letech. Mistrovské dílo!
1. Silent Empire
2. An Act Of Darkness
3. Blood Of Kingu
4. Incarnation
5. Sothis
6. Revolt
7. Of Moon, Blood, Dream And Me
8. Vision And The Voice
9. Reborn In Flames
Tibi Et Igni (2014)
Welcome To The Morbid Reich (2011)
Necropolis (2009)
XXV (Best Of) (2008)
And Blood Was Shed In Warsaw (DVD) (2007)
Impressions In Blood (2006)
The Art Of War (EP) (2005)
Night Of The Apocalypse (DVD) (2005)
The Beast (2004)
Beware The Beast (EP) (2004)
Blood (EP) (2003)
More Vision & Voice (DVD) (2002)
Revelations (2002)
Reign Forever World (EP) (2001)
Litany (2000)
Live In Japan (Live) (1998)
Vision & Voice (VHS) (1998)
Kingdom (EP) (1998)
Back To The Blind (1997)
Reborn In Chaos (1997)
Future of The Past (1996)
De Profundis (1995)
An Act Of Darkness/ I.F.Y. (EP) (1995)
Sothis (EP) (1994)
The Darkest Age - Live (Live) (1993)
The Ultimate Incantation (1993)
Morbid Reich (demo) (1990)
Necrolust (demo) (1989)
Datum vydání: Středa, 5. července 1995
Vydavatel: Impact Records
Stopáž: 33:53
Produkce: VADER & Adam Toczko Studio: Modern Sound, Gdynia (POL)
Jednoznačně nejlepší deska VADER. Dnes však Poláci za tímto deset let starým materiálem zaostávají nejméně o třídu. Nutno poznamenat, že při své současné formě se ke kvalitě „De Profundis“ přiblíží jen velmi těžko. Jedna z kapel, která si svůj vrchol odbyla již dávno v minulosti a dnes se věnuje pouze bezkrevnému vyvařování slávy let minulých. Pokud tedy mluvíme o VADER, mluvíme o „De Profundis“ nebo o „Black To The Blind“.
Ked som to album prvykrat pocul bolo to vlastne na ich koncerte v Humennom kde Vader vystupovali spolu s Krabathor hned som si na koncerte zadovazil toto CD a bol som fascinovany ako sa da sklbit thrash/death metal dokopy. Album ktore si ma svojou kvalitou a vynimocnostou okamzite ziskalo a doslova vcuclo do najtemnejsich hlbin extremneho metalu a s radostou si ho mozem pustat cele roky od jeho vydania bez sebamensieho unudenia alebo obohrania.Povazujem toto album za vrchol tvorby Vader. Takze tomuto albumu udelujem poctivych 10 a ked dopisem toto hodnotenie okamzite si to pustim. Stay brutal
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.